T r a s a   D r o g i   K r z y ż o w e j

 

"Świętych Męczenników"

 

na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

 

termin: noc z 31 marca na 1 kwietnia 2023.

początek: parafia św. Maksymiliana Kolbego na Osowej Górze.

O 23.00 Msza św., a następnie wyjście ok. godz. 24.00.

koniec: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny w Byszewie.

Msza św. dla uczestników o godz. 7.00.

 

Drogę krzyżową na wzór EDK można przeżyć samodzielnie lub w małej grupie (do 10 osób). Ważne by zachować zasady EDK, które pozwalają przeżyć całą drogę z wiarą i w duchu pokutnym. Można pobrać na komórkę teksty z EDK z dowolnego roku i rozważać przy poszczególnych stacjach: https://www.edk.org.pl/rozwazania

Wskazane jest zapoznanie się z ideą i zasadami przeżywania Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na oficjalnej stronie akcji: https://www.edk.org.pl/

Po przekazaniu prośby na adres parafii w Sicienku można otrzymać plik ze śladem GPS: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

T r a s a

 

1 etap - kościół św. Maksymiliana Kolbego - kościół Wniebowstąpienia Pańskiego - 1,7 km

Wychodząc z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego kierujemy się chodnikiem w lewo ul. św. M. Kolbego. Dochodzimy do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego (krzyż przy kościele). (I stacja)

 

2 etap - kościół Wniebowstąpienia Pańskiego - kamień-drogowskaz na cmentarz - 1,85 km

Po wyjściu sprzed kościoła (krzyża) przechodzimy na drugą stronę ulicy św. M. Kolbego i wchodzimy na ścieżkę rowerową, skręcamy w lewo. Dochodzimy do kamienia, który z drugiej strony ulicy wskazuje wjazd na cmentarz parafialny. (II stacja)

 

3 etap - kamień-drogowskaz na cmentarz – Osówiec (krzyż przydrożny) - 2,43 km

Idziemy dalej ścieżką rowerową, po drodze przechodzimy przez wiadukt ponad drogą S5 i w Osówcu dochodzimy do skrzyżowania z ul. Starowiejską, gdzie po prawej stronie pod drzewem znajduje się krzyż. (III stacja)

 

4 etap - Osówiec (krzyż przydrożny) - Dąbrówka Nowa (kościół) - 2,7 km

Wyruszamy dalej ścieżką rowerową w kierunku Wojnowa, po 30 m (za przystankiem) przechodzimy na drugą stronę drogi i wchodzimy na ul. Dąbrowiecką (droga asfaltowa - wcześniej gruntowa), po 1,6 km skręcamy w prawo, mijamy cmentarz, idziemy dalej do kościoła pw. św. Jakuba Mniejszego w Dąbrówce Nowej. (IV stacja)

 

5 etap - Dąbrówka Nowa (kościół) - Sicienko (kościół) - 3,2 km

Po wyjściu sprzed kościoła skręcamy w lewo, po 150 m skręcamy w lewo na drogę do Sicienka, po kolejnych 450 m schodzimy w lewo na drogę gruntową (wylot na ul. Czereśniową w Sicienku), po kolejnych 1,8 km skręcamy w prawo na końcu płotu sadu w kierunku Sicienka (ul. Wiśniowa), po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo i chodnikiem docieramy do kościoła św. Andrzeja Boboli w Sicienku. (V stacja)

 

6 etap - Sicienko (kościół) - Kasprowo (krzyż) - 3,3 km

Po wyjściu sprzed kościoła skręcamy w prawo i wchodzimy na ul. Lipową (polbruk), po 250 m skręcamy w lewo w drogę gruntową (ul. Akacjowa), na końcu drogi skręcamy w prawo i po 400 m po dojściu do kolejnej drogi skręcamy w lewo (w kierunku Kasprowa), po dojściu do skrzyżowania skręcamy w lewo przy placu zabaw ku zabudowaniom, po dojściu do zabudowań skręcamy w prawo i po 200 m dochodzimy do krzyża na rozstaju dróg. (VI stacja)

 

7 etap - Kasprowo (krzyż) - Trzemiętowo-Kolonia (skrzynki pocztowe) - 3,1 km

Spod krzyża ruszamy w prawo, po 1,2 km dochodzimy do skrzyżowania na górce i skręcamy w prawo w kierunku zabudowań, po ponad 100 m wchodzimy na wąską drogę asfaltową w Trzemiętowie-Kolonii, po 1,75 km stacja przy skrzyżowaniu ze skrzynkami pocztowymi po prawej stronie. (VII stacja)

 

8 etap - Trzemiętowo-Kolonia (skrzynki pocztowe) - Trzemiętówko - 1,92 km

Po 600 metrach dochodzimy do drogi głównej, przechodzimy na drugą stronę i wchodzimy na ścieżkę rowerową - skręcamy w prawo, po przejściu kolejnych 230 m skręcamy w lewo w drogę gruntową do Trzemiętówka, po dojściu do wsi skręcamy w prawo i po 160 m zatrzymujemy się przed figurą Matki Bożej (po lewej stronie). (VIII stacja)

 

9 etap - Trzemiętówko - Wierzchucinek (kościół) - 2,5 km

Za figurą skręcamy w lewo pod górę, idziemy dalej drogą gruntową, po 1,25 km dochodzimy do skrzyżowania 5 dróg i skręcamy w lewo, dochodzimy do drogi asfaltowej i po jej przejściu idziemy dalej prosto do kościoła w Wierzchucinku (jest drogowskaz). (IX stacja)

 

10 etap - Wierzchucinek (kościół) - Wierzchucice (skrzyżowanie - figura Chrystusa Króla) - 1,1 km

Po wyjściu sprzed kościoła ruszamy w lewo polbrukiem, a następnie drogą gruntową, po dojściu do wsi Wierzchucice skręcamy w prawo i idziemy chodnikiem do skrzyżowania z figurą Chrystusa Króla. (X stacja)

 

11 etap - Wierzchucice (skrzyżowanie - figura Chrystusa Króla) - Gogolin (gospodarstwo po lewej) - 1,5 km

Spod figury ruszamy drogą gruntową w lewo (nie asfaltem), po 1,5 km zatrzymujemy się przed gospodarstwem po lewej stronie (jedyne budynki bezpośrednio przy drodze). (XI stacja)

 

12 etap - Gogolin (gospodarstwo po lewej) - Gogolin (skrzyżowanie) - 1,55 km

Ruszamy dalej drogą gruntową w kierunku Gogolina, stacja przy skrzyżowaniu z drogą asfaltową. (XII stacja)

 

13 etap - Gogolin - Byszewo (asfalt) - 1,7 km

Ze skrzyżowania ruszamy w lewo drogą gruntową, po 100 m na rozwidleniu dróg idziemy w prawo, po 1,6 km dochodzimy do drogi asfaltowej w Byszewie. (XIII stacja)

 

14 etap - Byszewo (asfalt) - Byszewo (kościół) - 200m

Skręcamy w lewo i dochodzimy do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny. (XIV stacja)

 

 

długość trasy razem: ok. 28,55 km

czas przejścia: ok. 6-7 h

dojście: ok. godz. 6.00-7.00 (powrót indywidualny)

 

Początek strony